Westin House Resort Kołobrzeg – historia niezwykłego projektu

Zauroczyła Cię oryginalna przestrzeń, ale już widzisz, że nie będzie łatwo dostosować ją do Twojej wymarzonej inwestycji? Nieregularność w układzie pomieszczenia to duże wyzwanie projektowe. Jak mistrzowsko wykonać tak trudne zadanie opowiadają architekci z pracowni Kultura Projektowania, Katarzyna Kucyga i Łukasz Grzymkowski.

Flow – czyli jak stworzyć przepływ tam, gdzie nie ma linii prostych

Pomieszczenia o zwartej strukturze i jednorodnej funkcji są relatywnie prostym zadaniem projektowym. Zupełnie inaczej sprawa przedstawia się we wnętrzach, w których próżno szukać kątów prostych, a wyposażenie musi sprostać trudnym wyzwaniom realiów kulinarnych. Restauracja w Westin House Resort jest właśnie taka: o trudnym układzie i sprawiająca pewne trudności komunikacyjne. Architekci z pracowni Kultura Projektowania zastosowali kilka prostych, choć absolutnie nieoczywistych i niekiedy odważnych, trików, by scalić przestrzeń i nadać jej jednolity, przytulny i zapraszający charakter.

Pierwszym z nich jest jednolita powierzchnia na dwóch największych, kluczowych płaszczyznach: suficie i podłodze. Jest to rozwiązanie stosowane często i w zasadzie stanowi kanon zabiegów projektowych. Jednak w tym przypadku projektanci wykorzystali czerń – kolor, który stanowiąc niekwestionowaną kwintesencję elegancji, jest jednocześnie barwą niejednokrotnie trwożliwie omijaną w architekturze wnętrz. Niesłusznie, jak udowadniają architekci z Kultury Projektowania.

W pomieszczeniach, gdzie kąty proste to duże wyjątek niż norma, postaw na ujednolicenie! To podstawowy zabieg projektowy, który daje wspaniałe rezultaty.

Spójrz na omawianą restaurację. Na największych, kluczowych dla pomieszczenia płaszczyznach (suficie i podłodze) wykorzystaliśmy ten sam kolor – czerń. Banalne? Czerń jest niekwestionowaną kwintesencją elegancji, ale wykorzystanie jej na suficie jest zaskakujące – opowiada Katarzyna Kucyga.

Czarny sufit w piękny sposób koresponduje z ciemną wykładziną marki ege we wzory rysunków ziół. Elementem, który jest biżuterią tego wnętrza i znakomicie je spaja, jest lampa, zaprojektowana specjalnie do tego projektu, a przypominająca falę wijącą się przez całe pomieszczenie.

Na podłodze wykorzystaliśmy ciemną wykładzinę marki Ege. Co ją wyróżnia to piękne wzory rysunków ziół kojarzące się z aromatycznymi, pełnymi smaku potrawami. Czarny sufit zaś rozświetla specjalnie zaprojektowana lampa, która wije się przez wzdłuż pomieszczenia, prowadząc tym samym gości niejako za rękę od wejścia do najdalszych zakamarków restauracji. Jest ona zarówno ozdobą, jak przewodniczką restauracji w Westin.

Czerń w pomieszczeniu to szczyt elegancji, ale i ekstrawagancji. Nie należy się jej bać szczególnie w bardzo dużych pomieszczeniach. Dzięki czarnemu kolorowi optycznie je zmniejszysz. Pamiętaj jednak, żeby dobrze dobrać oświetlenie. Dzięki niemu ją zmiękczysz i nadasz efekt przytulności – dodaje architekt.

Więcej światła!

Ikoniczna lampa, która wije się przez całe pomieszczenie i zaprasza gości do jego wnętrza, uwodzi połyskliwym urokiem i płynną linią. Jest elementem, który skupia uwagę, od wejścia wskazuje drogę i nadaje całości blasku. Oczywiście we wnętrzu, w którym główne płaszczyzny pokryte są czernią, musi znaleźć się odpowiednia ilość źródeł światła – nie tylko dekoracyjne, ale także funkcjonalne. Stąd cały sufit usiany jest dodatkowymi punktami świetlnymi, w tym turkusowymi (?) szklanymi lampami, umieszczonymi ponad stołami. Niebędące źródłami światła per se, lecz uzupełniającymi tę świetlną aranżację w nietuzinkowy sposób, są lustra – w tym projekcie wykorzystano lustra autorstwa Oskara Zięty.

W restauracji, głównym elementem świetlnym jest wspomniana wcześniej wijąca się lampa. Przyciąga wzrok już na samym wejściu do pomieszczenia. Jak ozdoba biżuteryjna połyskuje, skupia na sobie uwagę i kusi gości swoim urokiem.

Ten podłużny, wijący się przez całą długość pomieszczenia neon łączy jego początek i koniec.

Oczywiście we wnętrzu, w którym główne płaszczyzny pokryte są czernią, musi znaleźć się odpowiednia ilość źródeł światła – nie tylko dekoracyjne, ale także funkcjonalne. Stąd cały sufit usiany jest dodatkowymi punktami świetlnymi. Dodatkowo nad stołami zwisają duże szklane lampy w orzeźwiającym turkusowym kolorze.

 

Miękkość. Tekstylia, które ubierają wnętrze.

Tekstury to jeden z tych elementów projektu, który dzięki swojej subtelności nadaje mu charakter i urok. W tym przypadku przeszklenia, powierzchnie drewniane w postaci łukowo wygiętych paneli i kamienną okładzinę baru uzupełniają bardzo starannie dobrane tekstylia. Panele oddzielające strefę barową od restauracyjnej, pokryte jasnozieloną tkaniną, pomagają uporządkować wnętrze, nie dzieląc go. Ogromne okna obramowują welwetowe zasłony, a fotele pokryte są tkaniną typu bukla – najnowszy trend wnętrzarski według Architectural Digest. Kolejnym tekstylnym akcentem jest oczywiście podłoga pokryta wykładziną, dzięki czemu miękkość tapicerowanych mebli dopełni doświadczenie sprężystości pod stopami. Nie bez znaczenia jest także wzór – Botanic Study z kolekcji Nature duńskiej marki Ege Carpets to nieoczywiste rozwiązanie, cudownie dopełniające szklane elementy. Całość jest dzięki temu w naturalny sposób zarówno elegancka, jak i przytulna.

Żeby złagodzić mocny kolor wnętrza, postaw na miękkie i przytulne tkaniny, dzięki którym odbiorca będzie czuł się niemal jak w domu. Twoje uważne oko zauważy na pewno piękne welwetowe zasłony, czy fotele pokryte jedną z najbardziej trendowych tkanin roku 2022 (wg Architectural Digest), czyli buklą. Gwarantujemy, że gdy usiądziesz i zatopisz się w nim, nie będziesz chciał się od niego oderwać. Dodaj do tego położoną na podłodze przyjemną wykładzinę, a efekt przytulności murowany.

W tym projekcie wykładzina Botanic Study od Ege Carpets fantastycznie wpasowuje się do całości wnętrza zarówno kolorem, jak i swoim niepowtarzalnym wzorem.

 

 

Tekstury to jeden z tych elementów projektu, który dzięki swojej subtelności nadaje mu charakter i urok. W tym przypadku znajdziesz dużo przeszkleń i kamiennych elementów, ale to powierzchnie drewniane stanowią kolejny mocny punkt wystroju. Część ścian pokryta jest specjalnie zaprojektowanymi, drewnianymi, łukowato wygiętymi panelami. Nadaje to niesamowity efekt we wnętrzu, dodając mu charakteru i oryginalności – zdradza Katarzyna Kucyga.

Odkryj możliwości, jakie daje Ci EGE.

EGE to nie tylko ponad 900 wzorów, z których z łatwością znajdziesz ten idealny dla swojego wnętrza – nawet tak wymagającego, jak opisana restauracja. Dzięki usłudze rekoloryzacji dopasujesz każdy wzór do swojej przestrzeni lub identyfikacji wizualnej.

Dowiedz się więcej o rekoloryzacji.

W artykule wykorzystano wizualizacje przygotowane przez pracownię architektoniczną Kultura Projektowania.

logo_cs

Znajdź nas na:

Carpet Studio      |     44 – 240 Żory,  ul. Boczna 8, bud. 3, lok. 201     |       office@carpetstudio.pl      |       + 48 602 184 548