Wykładziny wełniane – czego powinniśmy być świadomi?

Mocne, odporne i o przytulnym komforcie pod stopami – jest wiele powodów, by wybrać wykładziny wełniane. By dokonać wyboru wykładziny, która spełnia wszystkie nasze potrzeby, musimy być świadomi kilku jej cech.

Jest wiele powodów, by wybrać wełnianą wykładzinę do kolejnego komercyjnego projektu. Wełna to naturalne włókno, które jest mocne, odporne na załamania, efektywne energetycznie oraz komfortowe w sposób nieosiągalny dla materiałów syntetycznych.

W swoich najlepszych przykładach, wykładziny wełniane mają niezwykłą trwałość, pozostając o nasyconych, żywych barwach i w doskonałej kondycji – wymagając niewiele uwagi i konserwacji.

By zapewnić te cechy, jest jednak ważne, by wybrać wykładzinę wełnianą o wysokiej jakości oraz wykonaną z wykorzystaniem odpowiednich metod produkcji. Oto kilka rzeczy, na które należy zwrócić uwagę podczas wybierania wełnianej wykładziny.

Jakość wełny

Jeśli rozpatrujecie wełnianą wykładzinę, przed zakupem upewnijcie się u swojego producenta, jakiej jakości jest rozważana przez Was konkretna wykładzina. Jakość wełny może bardzo się różnić, wpływając na to, czy Wasz wybór okaże się znakomitą wykładziną czy stratą pieniędzy.

Korzyści, których możecie się spodziewać po wełnie, będą jednak zachowane wyłącznie, jeśli sama wykładzina będzie przedstawiała także wysoką jakość. Bądźcie świadomi, że wysoka jakość wpływa także na cenę. Jednak jest to koszt konieczny do poniesienia, jeśli chcecie korzystać z pełnego spektrum zalet wełnianej wykładziny.

Kiedy rozważacie jakość wełny, powinniście przede wszystkim zwrócić uwagę na trzy czynniki: długość włókna, czystość włókna i kolor wełny. Przyjrzyjmy się każdemu z nich.

Długość włókna

Długość włókna w wełnianych wykładzinach jest dobrym wyznacznikiem ich trwałości. Im dłuższe włókno, tym mocniejsza wełna. Jeśli włókno jest krótkie, nie możecie być pewni, czy wykładzina, którą otrzymacie, będzie odpowiadała standardowi trwałości i wytrzymałości, z którego znane są wełniane wykładziny.

Czystość włókna

Podczas wybierania wełnianej wykładziny, upewnijcie się, czy wybieracie produkt z czystej wełny. Każda niedoskonałość wełny będzie bardzo czytelna na końcowym produkcie.

Kolor wełny

Powinniście zwrócić uwagę i pamiętać o oryginalnym kolorze wełny podczas wyboru Waszej wykładziny. Im jaśniejszą wełnę wybierzecie, tym łatwiej będzie osiągnąć czysty i jednolity kolor w projekcie wykładziny. Wielu producentów próbuje rozjaśnić wełnę przez jej wybielenie. O ile wybielanie rzeczywiście rozjaśnia kolor wełny, równocześnie także niszczy włókna, co przekłada się na jakość finalnego produktu. Stanowczo odradzamy użycie wełny wybielonej.

Tkanie i skręcanie wełny

Oprócz dbałości o wysoką jakość surowca, powinniście także zwrócić uwagę na procesy produkcyjne, takie jak tkanie czy skręcanie [ang. „setting”]. Tylko produkcja zachowująca najwyższe standardy zapewni odpowiednią jakość gotowej wykładziny.

Tkanie (splot) wełny

Tkanie wełny – w raczej ilość wełny tkanej na jard lub metr – jest ważna z punktu widzenia trwałości finalnego produktu. Im więcej razy wełna jest spleciona, tym będzie mocniejsza.

Skręcanie wełny

Podobne znaczenie dla gotowej wykładziny ma skręcanie wełny. Jeśli zaniedba się prawidłowe skręcenie wełny, przędza się strzępi, osłabiając wytrzymałość wykładziny, ponieważ wszystkie włókna muszą spełniać swoją rolę niezależnie. Kiedy jednak odpowiedni skręci się przędzę wełnianą, włókna pozostają wyprostowane, co oznacza, iż mogą się o siebie wzajemnie opierać i oplatać, wspólnie tworząc wytrzymały finalny produkt.

Zapobieganie cieniowaniu lub strzępieniu włókna w wykładzinach wełnianych

Upewnienie się, że Wasza wykładzina wełniana spełnia najwyższe standardy, została odpowiednio tkana i właściwie skręcona, to także pewność, że jest bezpieczna od zjawiska zwanego cieniowaniem lub strzępieniem włókien. Dzieje się tak wówczas, gdy włókno wykładziny staje się płaskie ze względu na brak mocnej struktury, a tu z kolei przyczyną jest słaba jakość.

Cieniowanie jest problemem ze względu na obniżenie trwałości, która powinna być cechą wełny. Ponadto dramatycznie zmienia wygląda wykładziny, powodując efekt ciemniejszych i jaśniejszych plam, wyglądających często jak mokre.

Cieniowanie jest wynikiem niskiej jakości wełny i zdarza się często natychmiast po instalacji wykładziny. Oznacza to, że nawet jeśli koszt zakupu był przystępny, ta oszczędność oznacza zasadniczo wyrzucenie pieniędzy za okno, jako że wykładzina nie tylko nie spełnia oczekiwań estetycznych, ale także nie będzie trwała.

Kiedy jednak dokona się zakupu wykładziny o wysokiej jakości, której wełniane włókna były odpowiednio tkane i skręcone, większy wydatek przełoży się na produkt, który będzie zachwycał przez wiele lat.

logo_cs

Znajdź nas na:

Carpet Studio      |     44 – 240 Żory,  ul. Boczna 8, bud. 3, lok. 201     |       office@carpetstudio.pl      |       + 48 602 184 548