Wykładziny drukowane [ang. printed] versus wykładziny z barwionej przędzy

Proces barwienia włókna do produkcji wykładzin może być wykonany na wiele różnych sposobów. Nie ma jednej właściwej metody, lecz każda ma swoje zalety i wady. Oto aspekty, które należy rozważyć, by wybrać odpowiednią dla Waszego projektu.

 

Gdy planujecie swoją wykładzinę, być może przychodzą Wam do głowy jasne, mocne kolory. Często to właśnie barwy i wzory są głównym powodem wyboru wykładziny i czynią ten rodzaj wykończenia podłogi niezwykle popularnym. Jednak mogliście nie zastanawiać się nad różnicami pomiędzy rodzajami barwienia, które stosujemy w produkcji naszych wykładzin – a jest ku temu wiele powodów.

Dzięki nowoczesnej technologii, możliwości barwienia wykładzin są obecnie znacznie szersze. W uproszczeniu mówimy o dwóch rodzajach: drukowanie [ang. printing] i barwienie przędzy w masie.

 

Nie ma jednej poprawnej metody, a wybór będzie zależał całkowicie od specyfiki Waszego projektu i czynników takich, jak budżet, wymagany poziom swobody projektowej czy też harmonogramu prac.

Global Account Manager Kim Monrad odpowieda na najczęściej zadawane pytania i wyjaśnia różnicę między drukowanymi wykładzinami, a wykładzinami z przędzy barwionej w masie.

Co to jest wykładzina drukowana?

Warto zauważyć, że druk nie jest sposobem barwienia, ale raczej kategorią metod. Wykładzina barwiona metodą wstrzykiwania jest rodzajem drukowanej wykładziny. Różnica między wykładziną barwioną metodą wstrzykiwania a innymi metodami nadruku to stopień nasycenia włókna kolorem.

Na przykład cyfrowy nadruk i drukowanie ekranowe – dwie różne metody nadruku na wykładzinie – nie dają pełnego nasycenia włókna. Barwa jest nadrukowana wyłącznie w górnej części włókna.

By pomóc Wam wybrać najlepszą metodę barwienia, najbardziej odpowiednie będzie porównanie wykładzin barwionych w masie z wykładzinami drukowanymi metodą wstrzykiwania [injection-dyed].

Jakie są zalety wykładzin z przędzy barwionej w masie?

 

 

Jeśli zdecydujecie się na wykładzinę wykonaną z przędzy barwionej w masie, musicie liczyć się z ograniczeniami w zakresie możliwości wzorniczych. Bardziej skomplikowane wzory mogą wyglądać na spixelizowane; nie będziecie mogli także uzyskać płynnych przejść tonalnych, które są całkowicie dostępne przy innych metodach barwienia. Czas oczekiwania na wykładzinę z barwionej przędzy jest także dłuższy, jako że przędza barwiona w masie jest zazwyczaj dostarczana przez zewnętrznych dostawców.

 

Jakie są wady wykładzin z przędzy barwionej w masie?

Jeśli zdecydujecie się na wykładzinę wykonaną z przędzy barwionej w masie, musicie liczyć się z ograniczeniami w zakresie możliwości wzorniczych. Bardziej skomplikowane wzory mogą wyglądać na spixelizowane; nie będziecie mogli także uzyskać płynnych przejść tonalnych, które są całkowicie dostępne przy innych metodach barwienia. Czas oczekiwania na wykładzinę z barwionej przędzy jest także dłuższy, jako że przędza barwiona w masie jest zazwyczaj dostarczana przez zewnętrznych dostawców.

Kiedy powinno się wybrać wykładzinę z przędzy barwionej w masie?

 

 

Wykładziny wykonane z barwionej przędzy są doskonałe w przypadku projektów, które nie wymagają skomplikowanych i zawiłych wzorów, ale gdzie konieczne jest zastosowane wyraźnych, mocnych kolorów. Na przykład wykładzina z barwionej przędzy może być dobrym wyborem, gdy specyfikacja wykładziny to jeden kolor lub bardzo delikatny wzór. Ponadto, jeśli projekt wymaga znacznych kompromisów cenowych, barwiona przędza często jest dobrą opcją.

 

Jakie są zalety wykładzin barwionych metodą wstrzykiwania?

 

 

Wykładziny barwione wstrzykiwaniem pozwalają na praktycznie nieskończone rozwiązania wzornicze. Można płynnie tworzyć skomplikowane wzory czy przejścia kolorystyczne. Można także spodziewać się krótszego czasu dostawy, niż w przypadku wykładzin z przędzy barwionej w masie.

 

Jakie są wady wykładzin drukowanych metodą wstrzykiwania?

 

 

Wykładziny barwione wstrzykiwaniem nie mogą zaoferować barw o takim nasyceniu, co wykładzina z barwionej przędzy. Ponadto wykładziny barwione metodą wstrzykiwania są nieco droższe.

 

Kiedy powinno się wybrać wykładziny z przędzy barwionej drukiem metodą wstrzykiwania?

 

 

 

 

Gdy projekt wymaga skomplikowanego wzoru, zdecydowanie dobrze jest wybrać wykładziny barwione metodą wstrzykiwania. Ponadto, jeśli harmonogram jest napięty i wykładzina musi być dostarczona w krótkim czasie, wykładziny barwione metodą wstrzykiwania są dobrym rozwiązaniem.

Podsumowanie

  • Wykładziny z przędzy barwionej w masie oferują większe nasycenie kolorów i są dobre dla wykładzin monokolorowych.
  • Wykładziny wykonane z przędzy barwionej w masie są zazwyczaj tańsze, lecz za to ich czas dostawy może być dłuższy.
  • Wykładziny drukowane metodą wstrzykiwania oferują większą różnorodność wzorniczą i są świetne do projektów, które wymagają wyszukanych, skomplikowanych wzorów.
  • Wykładziny drukowane raczej kosztują nieco więcej, za to są dostępne w krótszym czasie.

Dbałość o jakość

 

Żadna z metod nie jest lepsza od innej i w obrębie każdej z nich można zaleźć różne stopnie jakości. Najlepszym sposobem na zapewnienie odpowiedniej wykładziny dla konkretnego projektu jest odwołanie do jego specyfiki.

Gdy przeanalizujecie warunki projektu, poszukajcie producenta, który dysponuje odpowiednimi certyfikatami – takimi jak EN1307 – by zapewnić odpowiednią jakość produktu, gwarancję oraz wsparcie podczas procesu zamówienia.

 

logo_cs

Znajdź nas na:

Carpet Studio      |     44 – 240 Żory,  ul. Boczna 8, bud. 3, lok. 201     |       office@carpetstudio.pl      |       + 48 602 184 548