Wykładziny w rolce versus płytki dywanowe

Pomiędzy wieloma decyzjami, które muszą zostać podjęte podczas wyboru wykładziny, najwięcej uwagi zazwyczaj poświęca się kolorystyce i wzorom. Jednak zanim pochylimy się nad tymi kwestiami, należy dokonać zasadniczego rozstrzygnięcia: wyboru rodzaju wykładziny.

Porównanie: wykładzina w rolce versus płytki dywanowe.

Rolka jest rozwiązaniem oczywistym, jeśli chcesz zastosować wzór w dużej skali lub zindywidualizowany wzór projektowany. Tego typu wykładzina jest także zazwyczaj nieco bardziej luksusowa, co można wyczuć pod stopami, czy też patrząc na pozbawione łączeń, jednorodnie gładkie powierzchnie.
Wykładzina w płytce z drugiej strony jest doskonałą alternatywą, jeśli chcesz obniżyć koszt i czas instalacji. Płytki to także doskonały wybór, jeśli regularna konserwacja może stanowić problem.

Wykładzina w rolce

Ten rodzaj wykładziny produkowany jest w długich, szerokich rolkach. Większość producentów ma w ofercie różne warianty podkładu (np. WT – woven textile, filc), dające możliwość instalacji bezpośrednio na wylewce lub instalowanie na specjalnych podkładach. Wykładzina w rolce (w języku angielskim nazywana także „wykładzina od ściany do ściany”) nie musi wcale przykrywać całej powierzchni pomieszczenia. Może zostać położona tylko na konkretnym obszarze, łącząc się z innym wzorem lub całkowicie inną okładziną podłogową.

Wykładzina w rolce jest trudniejsza i bardziej kosztowna do ułożenia niż wykładzina w płytce, lecz wyprzedza tę drugą pod względem jakości i możliwości wzorniczych. Zwłaszcza jeśli rozważasz wzór zindywidualizowany, wykładzina w rolce jest najlepszym wyborem.

Gładkie, bezszwowe wykończenie oznacza, że jedynym ograniczeniem jest przestrzeń wnętrza i Twoja wyobraźnia. Możliwość zastosowania grubego podkładu i różnorodność dostępnych włókien oznaczają także, że wykładzina może mieć dodatkowy walor komfortu, bardzo trudny do uzyskania przy płytkach dywanowych, dostępnych już jako gotowy zestaw z podkładem.

Montaż i odpady

Jest kilka znacznych mankamentów wykładziny w rolce, dostrzegalnych zwłaszcza w fazie montażu. Po pierwsze, proces instalacji jest znacznie bardziej wymagający i zajmuje więcej czasu.

Ponieważ wykładzina jest zadrukowana na dużych rolkach, musisz liczyć się z odpadem montażowym w ilości od 5 do 25% (w niektórych przypadkach nawet więcej). Gdy ilość kątów, krawędzi i rogów jest większa, wzrasta też ilość spodziewanych odpadów. Może to zostać znacznie ograniczone poprzez odpowiednie planowanie i instruktaż, w czym Twój dostawca wykładziny zawsze pomoże. Niestety wykładziny w rolce zawsze generują więcej odpadów, niż wykładziny w płytce.

Dlaczego i kiedy wybrać wykładzinę w rolce

W projektach w wysokimi ambicjami wzorniczymi lub dla dużych powierzchni, wykładziny w rolce z naddatkiem wynagradzają swoje opisane wyżej wady. Mimo, że oznaczają więcej odpadów, wyższy koszt i bardziej skomplikowany montaż, są także niezrównane pod względem zróżnicowania wzorniczego, miękkiego komfortu pod stopami oraz niezwykle atrakcyjnego, gładkiego wykończenia.

Płytki dywanowe

Płytki to niewielkie kwadraty wykładziny, które mogą być połączone na wiele różnych sposobów. Płytki są dostarczane już łącznie z podkładem, co pozwala na montaż bezpośrednio na wylewkę. Modułowość i niewielki rozmiar indywidualnych płytek oznaczają także mniej cięć i prostszą instalację. Przekłada się to także na mniejszą ilość naddatku, a odpady przy montażu to zaledwie 1-3%.

Wielu inwestorów decyduje się na zamówienie dodatkowej ilości, jako że bardzo łatwo jest płytkę wymienić. Te dodatkowe elementy są bardzo kompaktowe i łatwe w składowaniu, mogą być zatem przechowywane na miejscu, pozwalając na wymianę zniszczonych lub poplamionych płytek w miarę potrzeby.

 

Wygląd i wrażenie

Nawet mistrzowsko położone, w większości płytek dywanowych łączenia będą w jakimś stopniu zauważalne. Dlatego ciężko jest osiągnąć wrażenie jednorodnej okładziny podłogowej, takiej jak w przypadku wykładziny w rolce. Jednakże poprawa technologii pozwala na uzyskanie zdecydowanie lepszej aparycji, jak również możliwości zróżnicowania wzoru.

Ze względu na prostszą konstrukcję i połączenie z podkładem w trakcie procesu produkcji, płytki dywanowe nie dają tak znacznego komfortu pod stopami, jak w przypadku wykładziny w rolce. Jednak nie oznacza to, że płytki nie są komfortową okładziną podłogową, a jedynie to, że nie mają opcji połączenia z grubszym podkładem, który zapewnia wyjątkowo luksusowe wrażenie, które może być pożądane w ekskluzywnym pokoju hotelowym lub wykwintnym salonie.

Kiedy i dlaczego wybrać płytki dywanowe

Płytki są niezrównane pod względem kosztu i czasu instalacji. Mają także znaczne przewagi pod względem łatwości konserwacji i modułowości. Dla większość projektów, które nie wymagają w pełni indywidualnego projektu, płytki dywanowe powinny być wzięte pod uwagę, ponieważ są często najlepszym rozwiązaniem z zarówno praktycznego, jak i projektowego punktu widzenia.

logo_cs

Znajdź nas na:

Carpet Studio      |     44 – 240 Żory,  ul. Boczna 8, bud. 3, lok. 201     |       office@carpetstudio.pl      |       + 48 602 184 548