Bałtyk, historia i architektura. Historia pięknej synergii. Magdalena federowicz boule o hotelu M Gallery

Historyczne budynki wymagają niezwykle delikatnego podejścia. Nie inaczej w przypadku obiektów znajdujących się w unikatowych kulturowo i krajobrazowo lokacjach. Hotel Rezydent w Sopocie to połączenie wszystkich tych okoliczności – stąd jego remont i rebranding był zadaniem dla mistrzów. Projekt wnętrz powstał w pracowni Tremend, a jego libretto to opowieść o bałtyckiej plaży.

– Hotel M Gallery znajduje się w budynku, który – choć zbudowany relatywnie niedawno – nawiązuje do 20-lecia międzywojennego i atmosfery ówczesnych kurortów. To historyczno-kulturowe tło wydaje się bardzo istotne w rebrandingu obiektu. W jaki sposób powstawała koncepcja wnętrz i pokoi? W jakim stopniu charakter bryły wpłynął na rozwiązania projektowe we wnętrzach?

Magdalena Federowicz-Boule:

Hotel Rezydent Sopot MGallery powstał w miejscu dawnego Hotelu Dworcowego, który w latach 1871-1945 nosił nazwę Bahnhof Hotel, a jego właścicielem był Karl Goldstein. Doskonała lokalizacja niedaleko plaży sprawiła, że był często odwiedzany przez turystów, mieściła się w nim również kawiarnia “Wiener Cafe”. Po wojnie w1949 hotel nosił nawę Bałtycki. Ta bogata historia, a także bryła secesyjnego budynku, niejako automatycznie wpłynęły na charakter wnętrz. Wysokie przestrzenie, kolumny, sztukaterie to wszystko stanowiło idealną bazę do aranżacji utrzymanej w eleganckim tonie luksusowych lat dwudziestych. Zarówno wnętrza apartamentów, jak i części wspólne hotelu utrzymaliśmy w kameralnym stylu, który balansuje pomiędzy klasyką i nowoczesnością. Chcieliśmy by goście poczuli ten klimat elegancji i luksusu czasów Tamary Łempickiej. Wnętrza wypełniliśmy materiałami i meblami wysokiej jakości, a także sztuką współczesna.

– Niezwykle ciekawym rozwiązaniem projektowym jest swoisty negatyw: sufity wnętrz hotelu są w mocnych barwach, ściany w większości pomieszczeń pozostają białe. W jaki sposób ta transpozycja i kontrastowość zdefiniowała projekt podłogi?

Magdalena Federowicz-Boule:

Na taki zabieg mogliśmy sobie pozwolicie względu na wysokość pomieszczeń. Te ciemne szmaragdowe sufity w pokojach są odwołaniem go kolorów morza. Optycznie obniżają pomieszczenie sprawiając, że wydaje się przytulniejsze.

Wykładzina w pokojach jest swojego rodzaju kombinacja kolorów pokoju odnajdziemy w niej szafir sufitu i biel ścian, w innym pokoju biel i szarość Dużą wagę przykładamy do spójności koncepcji, a ale też zawsze staramy się pracować w określonej kolorystyce, by nie wprowadzać zbyt wielu kolorów, które mogą tworzyć niepotrzebny chaos.

– Instalacje świetlne przywodzące na myśl perły, terazzo o rysunku drobnych kamyków na plaży, faktury nawiązujące do muszli, wszechobecne motywy roślinne. W jaki sposób w projekt hotelu można (czy też należy) wprowadzić narrację i storytelling?

Magdalena Federowicz-Boule:

Zaczynając projekt zawsze analizujemy otoczenie w jakim on powstanie; uważamy, że powinien się w nie idealnie wkomponować, być jego częścią. To naszym zdaniem bardzo ważne, by nowopowstający obiekt czy wnętrze nawiązywało do przestrzeni, w jakieś się znajdzie. Tak było i w tym wypadku. A ponieważ okoliczności przyrody, bliskość morza i plaż są tak inspirujące, to nie mogliśmy z tego nie skorzystać.
Głównym akcentem storytellingu Hotel Rezydent Sopot MGallery jest piaszczysta bałtycka plaża. Wszelkie detale, jak kolorystyka i tekstury materiałów, zostały dobrane z myślą o tej opowieści. Spacer brzegiem morza, szum fal i to przyjemne uczucie obmywania stóp przez fale….
Dla przykładu: zagłówki w pokojach układem materiału mają przypominać rozwiany wiatrem piasek nad Bałtykiem, lampy w lobby, przypominające bursztyny, przywodzą na myśl morskie skarby wyrzucane na brzeg. Jest też wiele innych detali…

– Co było wyznacznikiem przy wyborze wykładzin pokojowych?

Magdalena Federowicz-Boule:

Zawsze kierujemy się jakością i estetyką. W tym wypadku również tak było. Ważna dla nas była też możliwość stworzenia indywidualnego wzoru.

– Projektowane elementy wyposażenia często są nieodzowne, jeśli nadrzędnym celem jest bezkompromisowa estetyka i spójna narracja wnętrz. W jaki sposób przebiegało projektowanie podłogi w pokojach hotelowych w Rezydencie?

Magdalena Federowicz-Boule:

Projektowania podłogi nie traktujemy oddzielnie w projekcie, to jak ona będzie wyglądała, zależy od ogólnych złożeń koncepcyjnych. W tym wypadku w częściach wspólnych wykorzystaliśmy drewno i lastriko, które idealnie komponuje się historycznymi elementami wnętrza. By nadać przytulności w strefie lobby wykorzystaliśmy miękkie dywany, wprowadzające odrobinę ciepła. W pokojach zdecydowaliśmy się na wykładzinę, która stwarza taki  domowy sypialniany klimat. Lubimy wnętrza eleganckie, ale przytulne, stąd tapicerowane meble, tkaniny i właśnie wykładziny lub dywany.

Inwestycja: M Gallery Rezydent Sopot

Wykładzina: EGE Carpets

Indywidualny wzór projektowany

Zdjęcia: Maciej Walczuk

logo_cs

Znajdź nas na:

Carpet Studio      |     44 – 240 Żory,  ul. Boczna 8, bud. 3, lok. 201     |       office@carpetstudio.pl      |       + 48 602 184 548