Wykładziny o niskiej zawartości lotnych związków organicznych („Low VOC”) – czego szukać i jak je znaleźć

Kwestie związane ze zrównoważonych rozwojem prowadzą do tematu recyklingu wykładzin i produkcji na bazie odnawialnych (lub odzyskanych) materiałów. Te przedsięwzięcia zawierają w sobie także próby obniżenia emisji LZO – lotnych związków organicznych (ang. volatile organic compounds – VOC). Przyglądamy się korzyściom płynącym z wyboru wykładzin o niskiej emisji LZO, jak je znaleźć i co tak naprawdę oznacza niska emisja LZO.

Korzyści wykładzin „low VOC”

Ze względu na rosnące zainteresowanie jakością środowiska we wnętrzach, w których przebywamy, wielu producentów wykładzin projektuje swoje produkty w taki sposób, by znacznie obniżyć emisje LZO, lub wręcz całkowicie je eliminować.
Wykładziny o niskiej emisji LZO nie powodują problemów powszechnie kojarzonych z wykładzinami, które nie spełniają tego założenia, takich jak:

  • nieprzyjemny zapach
  • podrażnienie oczu, nosa i gardła
  • bóle głowy, utrata koordynacji, mdłości i zmęczenie
  • problemy z oddychaniem i podrażnienia alergiczne
  • uszkodzenie wątroby, nerek i systemu nerwowego
  • potencjalna ekspozycja na czynniki sprzyjające tworzeniu nowotworów.


Są nieskończenie bardziej bezpieczne dla montażystów, redukują zanieczyszczenie powietrza i poprawiają jakość atmosfery we wnętrzu.

Certyfikacja wykładzin „low VOC” – jak znaleźć wykładzinę o niskiej emisji lotnych związków organicznych

Najlepszym wskaźnikiem, że wykładzina jest zgodna z wymogami niskiej emisji, będzie certyfikat Eurofins Indoor Air Comfort Gold (Eurofins Indoor Air Comfort Gold Certification ). Ten certyfikat jest wydawany przez Eurofins, międzynarodową grupę laboratoriów z siedzibą w Luxemburgu.
Złoty certyfikat wskazuje, że produkt jest zgodny z kryteriami większości instytucji znaczących na polu ekologii i środowiska.
Wymogi niskiej emisyjności, objęte w złotym certyfikacie Eurofins, zawierają następujące programy:

Wykładzina z “zielonym certyfikatem” niekoniecznie jest wykładziną o niskiej zawartości LZO. Może być wykonana z odnawialnych lub regenerowanych materiałów, przy wykorzystaniu odnawialnej energii, a jednak nadal utrzymywać wysokie poziomy emisji LZO.

Co to jest wykładzina “low VOC”?

Wykładzina o niskiej zawartości LZO („loc VOC”) to taka, która została wyprodukowana w sposób ograniczający emisję lotnych związków organicznych ze wszystkich jej komponentów: z przędzy, podkładu oraz klejów. Nie będzie zatem zawierać elementów, które mogą uwalniać gazy i lotne związki, takich jak PVC, gumowe podkłady czy czynniki zespalające.
Ten szczególny zapach „nowości” jest często wskaźnikiem, że wykładzina zawiera LZO, które właśnie się ulatniają. Są one uwalniane szczególnie podczas montażu. Niektóre LZO nie są szkodliwe, jednak inne mogą być bardzo niebezpieczne zarówno dla środowiska, jakości powietrza oraz ludzkiego zdrowia.

Wnioski

Ci, którzy dbają o jakość powietrza i martwią się potencjalnym wpływem na zdrowie, jaki może mieć emisja LZO z wykładziny, mogą skorzystać z wielu opcji produktów „low VOC”. Złoty standard certyfikatu Indoor Air Comfort stanowi wyznacznik dopuszczalnego poziomu emisyjności, zawierając wiele innych certyfikatów i systemów oceny. Dzięki temu możesz być pewnym, że wykładzina, którą stosujesz w swoim projekcie, spełnia założone poziomy emisji LZO.

logo_cs

Znajdź nas na:

Carpet Studio      |     44 – 240 Żory,  ul. Boczna 8, bud. 3, lok. 201     |       office@carpetstudio.pl      |       + 48 602 184 548