Jak wybrać właściwą wykładzinę?

Skoro już zdecydowaliście się na zastosowanie wykładziny, przez Wami nadal jest jeszcze sporo decyzji do podjęcia. By ułatwić to trudne zadanie, podzieliliśmy cały proces na cztery proste kroki. Jeżeli zatem zdecydowaliście się na wykładzinę – a naszym zdaniem jest to jak najlepsza decyzja i należą się Wam za nią nasze gratulacje – wciąż musicie wybrać konkretny egzemplarz z bardzo szerokiej palety.

CZTERY KROKI DO IDEALNEJ WYKŁADZINY

KROK 1: Wybierz rodzaj wykładziny

Zanim skupicie się na kolorach, wzorach i jakościach, jedną z pierwszych decyzji, której podjęcie jest kluczowe, to wybór między wykładziną w rolce a wykładziną w płytkach – lub połączenie tych dwóch form. Dla projektów, w których mamy ograniczenie budżetowe lub czasowe, płytki dywanowe mogą być najlepszą opcją. Dla projektów z najwyższej półki, gdzie najważniejsze priorytety to luksus i bezkompromisowy komfort, być może bardziej wskazane będą wykładziny w rolce. Możliwe jest także połączenie tych dwóch rozwiązań, stosując wykładziny w rolce tam, gdzie potrzebujemy najwyższej jakości i płytki dywanowe tam, gdzie możemy sobie pozwolić na rozwiązanie budżetowe.

KROK 2: Wybierz właściwości wykładziny

Kiedy już zdecydowaliście na rodzaj wykładziny, czas rozważyć cechy, które okładzina podłogi musi spełniać. Po pierwsze, skupmy się na powierzchni, która będzie pokryta wykładziną. Jakie są jej specyficzne wymagania? Czy będzie narażona na duży ruch? Czy znaczenie będzie miała akustyczność? Czy będzie w ciągłym użyciu, przez co regularna konserwacja może być utrudniona? Czy w pomieszczeniu będą znajdowały się ciężkie meble? Wykładziny są rygorystycznie testowane i klasyfikowane w odniesieniu do konkretnych cech, takie jak powyższe. Gdy określicie, jakie właściwości są w Waszym projekcie najważniejsze, producent wykładzin będzie mógł pomóc w dalszym wyborze, przedstawiając Wam portfolio produktów spełniających Wasze wymagania. Różne wybory, jakie możecie podjąć – jak na przykład konstrukcja (igłowane, tkane lub “taftowana”), styl wykładziny (pętelkowa, cięta lub mieszana) oraz rodzaj włókna (wełna, polipropylen – olefin, nylon, poliester lub materiały pochodzące z recyklingu) mają ogromny wpływ na właściwości gotowej wykładziny. 

To nie wszystko: wybór podkładu także będzie miał wpływ na finalny produkt, ponieważ to właśnie podkład ma decydujący udział w określeniu cech takich jak komfort dla stóp, trwałość, zachowanie pierwotnego wyglądu oraz akustyczność. Pamiętajcie, że im staranniej podejdziecie do tego etapu analizy, tym lepiej producent będzie mógł dopasować produkt do Waszych potrzeb.

KROK 3: Rozważ kolor i wzór.​

Gdy wybór rodzaju i cech wykładziny mamy za sobą, teraz jest czas na trochę zabawy. To moment, w którym określamy wygląd naszej wykładziny. Wykładzina jest niezwykle różnorodną okładziną podłogową z nieskończoną ilością możliwości wzorniczych. Możemy wybrać jeden z tysięcy gotowych wzorów lub zamówić wzór indywidualny. Na początek rozważcie, jaką przestrzeń pokryjecie wykładziną. Jakie jest światło w tym pomieszczeniu? Światło będzie miało ogromny wpływ na to, jak wykładzina będzie się prezentowała na miejscu. Kolejna rzecz, o której należy pamiętać, to poziom zabrudzeń, jaki przewidujecie. Na przykład jeśli wybieracie wykładzinę, która będzie musiała sprostać znacznemu ruchowi, w pobliżu pokarmów lub napojów, dobrze jest postawić na kolor lub wzór, który zakamufluje ewentualne plamy. Ogólna złota zasada to wybór neutralnych lub ziemistych barw. 

Kiedy już zmierzyliśmy się z kwestiami praktyczności, trzeba dokonać finalnego wyboru. Większość producentów daje możliwość wyboru między wzorem katalogowym lub projektowanym. W ege dajemy jeszcze jedną możliwość. Nazywamy ją kolekcją projektancką. Są to kombinacje różnych warstw z gotowych wzorów. Dzięki temu rozwiązaniu łączymy unikatowość wzoru i ogromne bogactwo finalnych projektów z szybkim terminem realizacji i niższym zakresem cenowym. Gdy budżet nie pozwala na rozwiązanie niestandardowe, nie musimy iść na kompromis w zakresie wzoru. Standardowa kolekcja ege – „Express” – oferuje niezwykle bogaty wybór kolorów i grafik. Natomiast jeśli nie mamy ograniczeń finansowych i zależy nam na wzorze specjalnym, gwarantujemy najkrótszy w branży czas dostawy. Przy rozwiązaniu indywidualnym mamy generalnie dwie opcje: możecie sami wykonać projekt lub powierzyć go naszym projektantom. Niezależnie, na którą drogę się zdecydujecie, będziemy ściśle z Wami współpracować przez cały ten proces, tak by finalny produkt Was zachwycił.

KROK 4: Czynnik kosztowy i czasowy

Być może myślicie o kosztach w postaci wyceny Waszej wykładziny, ale to nie do końca pełny obraz sytuacji. Podczas kalkulacji kosztorysu musicie także brać pod uwagę koszt montażu. Na przykład wybór płytek dywanowych może wydatnie wpłynąć na skrócenie czasu potrzebnego na instalację podłogi. Podobnie wpłynie na ograniczenie odpadów i obniży koszt montażu. Przeciwnie wybór wykładziny w rolce może się okazać logistycznie bardziej wymagający i kosztowny. Otrzymacie duże, ciężkie rolki wykładziny, czas montażu będzie dłuższy i będzie wymagał dodatkowego okresu aklimatyzacji wykładziny przed oraz wietrzenia po jej instalacji. Jednak odrobina planowania pozwoli nie tylko zmieścić się w zakładanym budżecie, ale i w określonym harmonogramie.

Reasumując

Te cztery proste kroki pozwolą Wam otrzymać wykładzinę, które najlepiej sprosta Waszym konkretnym oczekiwaniom, zarówno teraz jak i w dłuższej perspektywie czasowej.

logo_cs

Znajdź nas na:

Carpet Studio      |     44 – 240 Żory,  ul. Boczna 8, bud. 3, lok. 201     |       office@carpetstudio.pl      |       + 48 602 184 548